Zdrowie

Jak dbać o skórę wokół oczu?

Jak zadbać o skórę wokół oczu?

Skóra wokół naszych oczu jest jedną z najdelikatniejszych i najbardziej narażonych na szkodliwe czynniki części ciała. Jest to również obszar, który szybko ujawnia objawy starzenia się, takie jak zmarszczki, opuchlizna czy ciemne kręgi pod oczami. Dlatego ważne jest odpowiednie dbanie o tę delikatną okolicę twarzy już od młodości.

Zadbaj o nawilżenie

Nawilżenie jest kluczowe dla zachowania zdrowej i pięknej skóry wokół oczu. W tym celu warto stosować kremy lub serum specjalnie przeznaczone do pielęgnacji tej części twarzy. Wybierając produkt pamiętajmy, aby był on lekki i nie zawierał silnych substancji drażniących oczy.

Dobrze nawilżyć skórę można także poprzez picie dużej ilości wody oraz spożywanie pokarmów bogatych w witaminy A,C,E oraz kwasy omega-3. Te elementy pomagają utrzymać prawidłowy poziom wilgoci we wszystkich warstwach skóry.

Ponadto warto unikać długotrwałego przebywania w suchym powietrzu (np. przy komputerze) oraz używać nawilżaczy powietrza w pomieszczeniach, gdzie przebywamy najczęściej.

Stosuj krem z filtrem

Nie tylko latem, ale przez cały rok warto stosować kremy z wysokim filtrem UV. Promieniowanie słoneczne jest jednym z głównych czynników przyspieszających proces starzenia się skóry i może prowadzić do pojawienia się zmarszczek oraz plam pigmentacyjnych w okolicy oka.

Pamiętajmy także o noszeniu okularów przeciwsłonecznych chroniących przed promieniami UVA i UVB. Wybierając oprawki postawmy na te wykonane ze szkła mineralnego lub poliwęglanu – są one bardziej odporne na uszkodzenia niż plastikowe.

Zwróć uwagę na dietę

To co jemy ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie ogólne, ale również kondycję skóry. Aby zadbać o jej piękny wygląd należy dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę witamin i minerałów poprzez codzienną dietę.

Warto pamietać zwłaszcza o produktach bogatych w antyoksydanty takie jak: jagody, orzechy włoskie czy awokado. Są to naturalne źródła witaminy E – silnego przeciwutleniacza wspomagającego walkę z wolnymi rodnikami, które przyspieszają proces starzenia się skóry.

Ponadto warto unikać nadmiernego spożywania soli oraz cukru, ponieważ mogą one powodować opuchliznę w okolicy oczu. Z kolei produkty bogate w witaminę C (np. cytrusy) pomagają utrzymać prawidłowy poziom kolagenu – białka odpowiedzialnego za elastyczność i jędrność skóry.

Stosuj chłodne kompresy

Kolejną prostą metodą na zadbanie o delikatną skórę wokół oczu jest stosowanie chłodnych kompresów lub kostek lodu. Chłód działa przeciwzapalnie i zmniejsza obrzęki oraz cienie pod oczami.

Możemy wykorzystać do tego celu specjalne maski chłodzące dostępne w drogeriach lub przygotować własny kompres domowymi sposobami np. zamrażając herbatkę rumiankową czy napar z liści mięty.

Zadbaj także o higienę

Niezwykle ważna dla zachowania zdrowej skóry jest również codzienna higiena twarzy, a zwłaszcza jej części wokół oczu. Należy pamietać aby nie pocierać tych miejsc zbyt mocno ani używać agresywnych produktów do demakijażu.

W przypadku noszenia makijażu warto wybierać produkty hypoalergiczne i dokładnie usuwać go przed snem. Resztki kosmetyków mogą powodować podrażnienia oraz zatykać pory, co może prowadzić do powstawania zmarszczek wokół oczu.

Pamiętaj o odpowiednim odpoczynku

Nie bez znaczenia dla kondycji skóry jest także nasze ogólne samopoczucie i poziom stresu. Brak wystarczającej ilości snu czy nadmiar obowiązków mogą wpływać negatywnie na stan naszej cery, a zwłaszcza jej części wokół oczu.

Dlatego ważne jest aby zadbać o odpowiedni odpoczynek – zarówno fizyczny jak i psychiczny. Warto również stosować techniki relaksacyjne takie jak joga czy medytacja, które pomagają redukować napięcie mięśni twarzy oraz poprawiają krążenie krwi w okolicy oka.

Zadbana skóra wokół oczu to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia. Dlatego warto regularnie dbać o tę delikatną partię twarzy stosując proste metody pielęgnacji opisane powyżej. Pamiętajmy jednak żeby być konsekwentnym i cierpliwym – efekty nie przyjdą od razu, ale regularne stosowanie odpowiednich metod przyniesie widoczne rezultaty w dłuższej perspektywie.